Korupcija u Srbiji
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 12 | Nivo: Alfa univerzitet

SADRžAJ:
UVOD…………………………………………………………………………1
POJAM KORUPCIJE ………………………………………………………2
IZVORI KORUPCIJE………………………………………………………3
OBLICI KORUPCIJE......................................................................................4
POSLEDICE KORUPCIJE…………………………………………………6
KORUPCIJA U SRBIJI…………………………………………………..…8
BORBA PROTIV KORUPCIJE…………………………………………..10
LITERATURA……………………………………………………………...12
1. UVOD
Poslovna etika podrazumeva prava, obaveze, dužnosti prema pojedincima, njihovim međusobnim odnosima, prema svim učesnicima u poslovnim odnosima, prema drugim organizacijama sa kojima se posluje, ali i prema društvu u celini.
Etičke dileme i nedoumice sa kojima se menadžeri u svojoj karijeri susreću čine srž svakog menadžerskog posla. Odstupanja od etičkih normi sve su izraženija, a moralne dileme sve češće.
Karakteristična područja u kojima dolazi do najčešćih odstupanja od etičkih normi su : korupcija, industrijske krađe i šoijunaža, konflikti interesa, zloupotreba medija, tajni dogovori, prevare ali i druge pojave vezane za savremeni razvoj društva kao što su diskriminacija i kulturne različitosti.
Korupcija je veliki problem savremenog sveta. U političkoj i pravnoj teoriji se pod korupcijom uglavnom podrazumeva zloupotreba poverenog javnog ovlašćenja, radi sticanja lične koristi uz sukobe interesa i nepotizam kao prateće pojave. Prema brojnim pojavama ove pojave u Svetu, ističu se delatnosti koje su najpodložnije korupciji, a to su : javne nabavke, prikupljanje javnih prihoda, imenovanja u sferi vlasti, donacije za političke kampanje i sl. Političari, političke stranke i javni službenici označeni su kao najodgovorniji za ovo evidentno zlo savremenog društva.
2. POJAM KORUPCIJE
Mito I korupcija predstavljaju oblike pokvarenosti čoveka kao ljudskog bića, koji svesno ili nesvesno prima mito radi izvršenja neke nedozvoljene radnje, čime on postaje kvarljiv, korumpiran, podmićen.Još predstavljaju zloupotrebu etike I poverenja, dovodjenja nekoga u zabludu na njegovu štetu, radi ostvarivanja lične materijalne koristi, nemoralnog bogaćenja preko jedne noći.
Možemo istaći I da je to podkupljivost ostvarena materijalnim I nematerijalnim poklonima I besplatnim nedozvoljenim davanjem. Ove protiv pravne I neljudske radnje su rezultat nesvesne ili svesne, namerne ili nenamerne zloupotrebe finansijske etike I njenih principa I vrednosti.
Sam pojam korupcija potiče od latinske reči coruptio, a označava pokvarenost, raspadanje, podmićivanje, potplaćivanje, krivotvorenje…U najopštijem smislu korupcija ppodrazumeva zloupotrebu javne službe radi postizanja lične koristi. Korupcija se smatra patološkom pojavom, nemoralnom i štetnom po društvenu zajednicu. U pravnom smislu korupcija se definiše na razne načine kroz razna krivična dela (primanje i davanje mita, protivzakonito posredovanje, zloupotreba društvenog položaja).
Korupcija se može suzbijati na različite načine. Jedan od načina je i podizanjenivoa etičke svesti, definisanje novih moralnih standarda ponašanja i praktična provjeračestitosti javnih službi. Naravno, to je lako izbeći ali je teško sprovesti i bez obzira nato što je nemoralna i nelegitimna pojava.
U svakoj državi, u svakoj društvenoj zajednici postoji više naziva koji označavaju pojedine aspekte vezane za korupciju. Definicije za korupciju označavaju lična iskustva, ideološke stavove, politička opredeljenja, razne interese i ciljeve onih koji ih zastupaju. Među najprihvaćenije definicije spada ona koju je definisao Vito Tanci:

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

 

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!